Alternatif Tıp

Abdestsiz hacamat olur mu?

Abdestsiz hacamat olur mu?

Hacamat dinimizce uygun olan bir alternatif tıp yöntemidir. Bu yüzden hacamat yapmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan biri de abdesttir. Abdestsiz hacamat yaptırabilirsiniz lakin gusül abdesti almak hacamatın sünnetleri arasında yer almaktadır. Hacamattan önce boy abdesti almak ve nafile namaz kılmak sünnettir.

Peygamber efendimizin güzel davranışları arasında olan hacamatı abdestli yaptırmak daha iyidir. Ayrıca kadınlar acil bir tedavi gerektirmiyor ise adet döneminden sonra hacamat yaptırmalıdır. Hacamatı aç karna yaptırmalı ve hacamattan sonra en az 2 saat bir şey yememelisiniz.

Dinimizde hacamatın yeri isimli içeriğimizde hacamatın önemini öğrenebilirsiniz.

Hacamattan sonra gusül gerekir mi?

hacamat ve gusül

Hacamat peygamber efendimizin güzel davranışlarından biri olduğu için sünnettir. Bu nedenle de hacamat yaptırdıktan sonra peygamber efendimiz ne yapıyor ise biz de onu yapmalıyız. Peygamber efendimiz hacamatla ilgili hadisler içinde bahsettiği 4 durumda gusül abdesti almaktadır. Bu durumlar cenabet, Cuma, hacamat ve ölü yıkamak olarak ayrılmaktadır. Yani hacamat sonrası gusül gerekir.  Hacamatın sünnetlerinden biri de gusül abdesti almaktır.

Hacamattan sonra abdest bozulur mu?

hacamat ve abdest

Mezheplere göre bu sorunun cevabı değişmektedir. Örneğiin Hanefi mezhebine göre hacamattan sonra abdest bozulur. Çünkü Hanefilerde toplu iğne ucu kadar vücuttan kan çıksa abdesti yenilemek gerekir ve abdest bozulur. Bu yüzden hacamattan sonra abdest almak doğru olacaktır.

Şafi mezhebine göre hacamat tedavisi bozmaz. Şafilere göre abdestin bozulmasının şartı kanın bot seviyesine ulaşmasıdır. Hacamatta çıkan kan bu kadar yüksek olmayacağı için de şafiler için hacamattan sonra abdest almak gerekmez.

Hacamatta elbiseye kan bulaşmış ise namaz geçerlidir. Lakin bir el ayasını geçmeyecek şekilde ise kılmanız vaciptir. Eğer ki bir el ayasını geçen kan elbiseye sürülmüş ise elbisenin değiştirilmesi ve namazın öyle kılınması gerekir.

Hacamat yapılan bölgeden tedavi sonrası kan sızıyor ise abdest tazelemek gerekir. Her vakit kan sızmaya devam ederse her vakit öncesi abdest tazeleyerek namaz kılınız.  Bu şekilde namaz geçerli sayılır.

Hacamat ve abdest ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi size sıraladık. Web sitemizi inceleyerek doğal tedavi yöntemlerini bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Tabîb

Kadîm şifa yöntemlerini ve faydalarını siz sifa bulasınız diye neşrediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu