Alternatif Tıp

Hacamat insanın canını acıtır mı?

Hacamat insanın canını acıtır mı?

Hacamat dinimizde sünnet olan bir alternatif tıp yöntemidir. Peygamber efendimiz de ayın belli günlerinde hacamat yaptırıyordu. Hatta sünnet olan hacamat günleri vardır. Bu yüzden hacamat dinimizde uygulanan ve sevap olan bir tedavi yöntemidir. Miraç gecesi hacamat peygamber efendimize müjdelenmiştir ve ümmetine hacamatı yaptırması gerektiği melekler tarafından emredilmiştir.  Dinimizce bu kadar güzel karşılanan ve peygamber efendimizin bile yaptırdığı bu uygulama uzman hekimler tarafından yapılır ise can acıtmaz.

Dinimizde hacamatın önemi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Hacamat acı verir mi?

hacamat ağrısı

Dinimizde yeri bu kadar önemli olan hacamat; insanın canını acıtmaz. Eğer uzman hekimler yani hacamat uzmanları haccamlar tarafından yapılır ise hacamat can yakmaz. Hacamatın insanın canını acıtmaması için çizikler uzman kişiler tarafından atılmalıdır. Çizikler doğru atılır ise kişi acı hissetmez ve izleri de kolaylıkla geçer. Bunun için hacamat çizikleri atılırken diagonal çizgiler atılmamalıdır. Hacamat için tecrübe gereklidir. Bu yüzden tecrübeli kişi hacamat çiziklerini atarken acıtmaz.

Hacamat yapılırken ağrı olur mu?

hacamat ağrısı

Hacamat yapılırken bazı kişilerde minimum oranda acı olabilirken bazı kişiler ise hiç acı hissetmez. Bu kişinin acıya katlanma oranı ile ilgilidir. Herkesin vücut yapısı ve derisi farklıdır. Bu nedenle de hacamat sonrası vücudun belli bölgelerinde ağrı olması normaldir.

Fakat bu ağrılar kısa sürelidir. Hacamat kesikleri çok incedir. Derin olmayan bu kesikler çok çabuk iyileşir ve ağrı oluşmasını engeller. Eğer hacamat sonrası ağrıların ve izlerin çabuk geçmesini istiyorsanız hacamat yaptırdığınız bölgelere kantaron yağı sürebilirsiniz.

Hacamattan sonra ne hissedilir?

hacamat tedavisi

Hacamattan sonra birkaç gün yorgunluk hissedebilirsiniz. Bu çok normaldir. Bedeniniz kendini yeniliyor ve yeni sağlıklı vücudunuza kendini hazırlıyor. Bu yüzden de hacamat sonrası kendinizi iyi hissetmeniz için bol bol dinlenmeniz öneriliyor. Günlük aktivitelerinizi yapmakta hiçbir sıkıntı yoktur. Fakat kendinizi yoracak etkinlik ve aktivitelerden uzak durmanız gerekir.

Ayrıca hacamattan sonra birkaç gün yiyip içtiğiniz şeylere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Hafif yemeli ve hayvansal gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bu süreçte meyve yemeli ve bol su içmelisiniz. Hacamattan sonra neler yenir öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tabîb

Kadîm şifa yöntemlerini ve faydalarını siz sifa bulasınız diye neşrediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu