Geleneksel TedavilerSülük Tedavisi

Sülük üretimi nasıl yapılır?

Sülük üretimi nasıl yapılır?

Sülük alternatif tıp için kullanılan canlı parazit türüdür. Bu yüzden sülük üretimi son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Vücudumuzdaki kirli kanı emerek vücudumuza sağlıklı enzimler salgılayan sülüklerin uygun koşullarda üretilmesi ve yetiştirilmesi gerekir.

Peki sülük üretimi nasıl yapılır, sülük nasıl çoğalıyor, ne kadar yaşar, kaç günde büyür ve kaç kez kullanılır gibi sülük yetiştiriciliği ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu içerikte bulabilirsiniz.

Sülük tedavisi nedir detaylı öğrenmek için buradan bilgi alabilirsiniz.

Sülük Yetiştiriciliği nasıl yapılır?

sülük üretimi

Alanında bilgili kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir sülük yetiştiriciliği. Bunun için özel tesisler kurulur ve sülük üretimi o şekilde gerçekleştirilir. Sülük üretimi yapacak kişilerin eğitim almış ve sülük yetiştiriciliği konusunda bilgili olması gerekir. Bu şekilde başlattığınız girişim hareketi başarıya ulaşır.

Bataklık ve tatlı su göllerinde yaşayan sülükler yaşam alanlarından toplanır ve bu üretim tesisine getirilir. Sülük üretmek için öncelikle sülük üretim tesisi kurmak gerekir. Bu tesislerde sülüklerin doğal yaşam koşullarına uygun sıcaklık, nem ve ışık dengesi kurulmalıdır. Sülük üretiminden maksimum verim almak için bu koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu şekilde üretilen sülüklere tıbbi sülük (Hirido Medicinali) adı verilir. Bir sülüğün tıbbi sülük olması için uygun koşullarda yetiştirilmesi, hijyenik olması ve tıbbi sülük çeşitleri içinden seçilmesi gerekir.

Peki tıbbi sülük çeşitleri nasıl üretilir inceleyelim.

Tıbbi Sülük Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

tıbbi sülük yetiştiriciliği

Tıbbi sülük yetiştirmek için 2 yöntem kullanılır. Bunlardan ilki laboratuvar koşullarında sülük yetiştirmek iken ikincisi ise toprak havuzlarda sülük üretimi olarak karşımıza çıkar. Sülük yetiştiriciliğinde kullanılan suyun klorlanmış olması gerekir.

Bu yöntemlerde sülükler kanla beslenerek üretilir.

  1. Laboratuvarda Sülük Yetiştiriciliği

En sık tercih edilen sülük üretim yöntemidir. Bu yöntemde sülükler büyük akvaryumlarda ya da küçük kaplarda yetiştirilir. Büyük akvaryum ya da tanklarda sülük yavruları 18-20 derece sıcaklıkta 40 günde; 24-28 derece sıcaklıkta ise 27 günde yumurtadan çıkar. Yani yaklaşık 1-1,5 ay içerisinde yavru sülükler yaşama merhaba der.  Yumurtadan çıkan sülükler farklı boyutlarda olabilir. Bu boyutlar kokon adı verilen albümin içeriğine ve yumurta sayısına göre belirlenir. Burdaki denge kokon sayısına bağlıdır. Kokon sayısı azaldıkça sülüklerin ağırlıkları ve boyları artar.

Büyük akvaryumlarda yetiştirilen sülükler ilk beslenmesini 23 derecede yapar. İkinci beslenme 1 ay sonra, üçüncü beslenme 2 ay sonra, ardından diğer beslenmeler ise 3 ay arayla yapılır.

Küçük kaplarda yetişen sülükler ise kavanoz ya da çanaklarda yetiştirilir. Bu kapların içine kil koyulur ve bu sayede kokonlar suya bırakılır. Yumurtadan çıkan yavru sülükler temiz bir kaba alınır ve burada beslenerek tıbbi sülük üretimine uygun hale getirilir.

  1. Toprak Havuzlarda Sülük Üretimi

Bu yöntemde amaç sülükleri doğal ortamına yakın bir ortamda yetiştirmektir. Tatlı su ve göllerden toplanan sülükler bu toprak havuzlara koyulur. Sülüklerin beslenmesi için havuza kurbağa ve balık koyulur. Sülükler bu canlıların kanını emerek beslenmektedir. Bu yöntem küçük ölçekli üretim sağlar ve ekonomik değildir. Bu yüzden tüm dünyada laboratuvarda büyük akvaryumlarda sülük yetiştiriciliği yapılır.

Aşağıdaki videoda tıbbi sülük üretim tesisi görebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=D1CoZcz1VWo

Sülük Üretimi İle İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

sülük üretimi

Sülük nasıl çoğalıyor?

Sülüklerin cinsiyetleri vardır. Erkek sülüklerin spermleri dişi sülüklerin yumurtaları ile birleşince yumurtlama oluyor ve bu sayede sülükler çoğalıyor. Sülük üreme süresi 30 gündür. Yılda en fazla 2 kez üreme gerçekleşir.

Sülük ne kadar yaşar?

Sülükler oda sıcaklığında 10-22 derece arasında yaşayabilir. Güneş ışığına maruz kalmayan sülükler çok uzun süre hayatta kalabilir.

Sülük kaç günde büyür?

Sülükler yumurtadan oda sıcaklığına bağlı olarak çıkar. Eğer oda sıcaklığı 18-20 derece ise 40 günde, 24-28 derece ise 28 günde büyür.

Sülük satılır mı?

Sülük yetiştiriciliği labaratuvar ortamında ve uygun şekillerde yapıldığı taktirde sülük satışı yasaldır.

Sülük fiyatı ne kadar?

Sülük fiyatı sülük çeşidine bağlı olarak değişir. Tıbbi sülük fiyatları için bizimle iletişime geçiniz.

Bir sülük kaç kez kullanılır?

Sülük bir kez kullanılabilir. Bir kez kullanıldıktan sonra tıbbi atık olur ve imha edilmesi gerekir. İmha işlemi alkol ile kolaylıkla yapılabilir.

Tabîb

Kadîm şifa yöntemlerini ve faydalarını siz sifa bulasınız diye neşrediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyicileri açıldığında siteden istifade edebilirsiniz.